17 Jun, 2011 [(0) Comment]
Домашно приготвяне на хранителни продукти от горски плодове
Най-полезно е горските плодове да се консумират сурови — прясно набрани или лагерували, тъй като тогава имат най-голяма хранителна и биологична стойност. Използването им в сурово състояние е ограничено по време — при едни то е по-продължително, а при други — по-късо в зависимост от биологията им. Освен това някои от тях имат неприятен вкус и миризма (червена калина, бъз, офика и др.), а други са отровни (миризлива хвойна и др.), поради което не са пригодни за консумация в сурово състояние. Ето защо по необходимост срокът за консумация на горските плодове се удължава само чрез преработването им, т. е. чрез добиването на различни хранителни и лечебни продукти — сокове, желета и др., чрез приготвянето на сушени, замразени и озахарени плодове и т. н.
При приготвянето на плодовете обаче, дори и при най-съвършена технология, намаляват и се загубват известна част от полезните съставки, на първо място витамин С. Загубата им може да бъде по-голяма или по-малка в зависимост от биологията и състоянието на отделните видове плодове, от използуваната технология, от условията на съхраняването и др. В това отношение трябва да се знае следното:
1. От лоши плодове не могат да се получат качествени продукти и при най-добра технология.
2. При неправилна технология и най-хубавите плодове могат да се похабят, т. е. да се получат лошокачествени продукти.
3. При неправилно съхраняване могат да се повредят и да станат негодни за консумация и най-доброкачествените плодове.
В много домакинства се е създала погрешна практика горските плодове да се преработват и използват твърде примитивно, в резултат на което се получават лошокачествени продукти. Във всички случаи това е свързано и със загуба на средства. Ето защо при преработването на горските плодове в домашни условия е необходимо да се спазват някои елементарни изисквания както при промишленото преработване.