04 Sep, 2011 [(0) Comment]
Туршии от горски плодове
Някои плодове с твърда консистенция, груба целулоза и тръпчив вкус (дива круша, мушмула, трънка, киселица, брекина и др.) могат да се консумират и под формата на т. нар. плодова туршия.
В дървени, емайлирани или полиетиленови (пластмасови) съдове с по-широк отвор се поставят добре измити и механично изчистени цели плодове, които може и да не са напълно узрели. Заливат се с най-малко трикратно по-голямо количество чиста питейна вода и се добавят 100-200 г захар и 0,100 л млечна киселина или 0,200 л (на 10 л вода) боза за протичане на млечнокисела ферментация. Някои препоръчват да се слагат 2-3 лъжици кисело мляко за внасяне на млечнокисели бактерии. Тази ферментация е по-добра от оцетнокиселата, тъй като плодовете и сокът са по-полезни за организма поради образуването на млечна киселина. Съдовете се похлупват леко с подходящ дървен или друг похлупак и се оставят да престоят при обикновени стайни условия две седмици.
При тези условия плодовете и прибавените захари ферментират, таниновите, дъбилните и горчивите вещества се разграждат, целулозата омеква и сладникаво-киселият вкус се засилва, което прави консумацията на плодовете по-лека. Ако по време на ферментацията плодовете изплават на повърхността и има опасност да плесенясат, те се притискат с подходящи предмети (порцеланова чиния, чисти дървени обръчи и др.), за да бъдат непрекъснато потопени във вода. Преди консумация плодовете може да се изплакнат с чиста питейна вода и да се изцедят върху решетка. По желание се посипват със захар. Сокът има приятен кисело-резлив и освежителен вкус и е богат с минерални соли и водоразтворими витамини. Той трябва да е бистър и подвижен и не бива да се влачи. В противен случай е замърсен с бактерии и е негоден за пиене. За подобряване на вкусовите качества в туршията може да се постави и торбичка със счукан синап (хардал).